Wieże kopalni Polska – wokół zabytków techniki

W pewien piękny, słoneczny dzień, jeżdżąc tu i ówdzie z aparatem po Aglomeracji Katowickiej, wpadłem do Świętochłowic. Zainteresowałem się jak się ma industrialna ikona miasta – wieże kopalni Polska. Dwie, czyli w sumie ikony.

Dziś pieczołowicie odrestaurowane stanowią ozdobę miasta, prawdziwą, industrialną pamiątkę. A już zdawało się, że obie konstrukcje chylą się ku upadkowi. Zresztą jak cały ciężki przemysł w aglomeracji…

Garść informacji historycznych, który jestem w tym momencie zobowiązany przedstawić. Kopalnia została uruchomiona w 1873 roku a powstała w wyniku połączeniu ze sobą kilku pól górniczych. Zakład początkowo był własnością hrabiego Guido von Donnersmarcka i do 1922 roku nosił nazwę ,Deutschland’. Podobnie także jak jego polski odpowiednik już w nowych, powojennych realiach – KWK Niemcy. Od 1937 roku pod jedynie słuszną nazwą – KWK Polska. W 1972 roku połączona z chorzowską kopalnią ,Prezydent’ a potem z rudzką ,Nowy Wirek’. W 1996 roku zadecydowano o likwidacji świętochłowickiego zakładu.

Wieże kopalni 'Polska’ – fotografie

wieże górnicze które warto zobaczyć na śląsku - dwie wieże w świętochłowicach

Głównymi bohaterami dzisiejszego postu są dwie niezwykłe wieże wyciągowe. Szyb I o konstrukcji basztowej z 1908 roku (po lewej) wybudowano w konstrukcji stalowej, wypełnionej cegłą. Maszyna wyciągowa znajdowała się w szczycie wieży. Szyb II o konstrukcji kozłowej (siodłowej) z 1891 roku (po prawej), gdzie maszyna wyciągowa znajdowała się w odrębnym budynku maszynowni. Kiedyś istniał w pobliżu Szyb III który był także XIX-wieczna basztą. Wieża została zastąpiona ok. 1985 roku zwykłą wieżą zastrzałową (ta również nie przetrwała).

wieże górnicze które warto zobaczyć na śląsku - dwie wieże w świętochłowicach

Wieże kopalniane wyrastają znienacka, w pustkowiu. Szkoda, że nie zachowano ani jednego budynku kopalni a jeszcze na początku lat 2000 było gęsto tutaj od zabudowy przemysłowej.

wieże górnicze które warto zobaczyć na śląsku - dwie wieże w świętochłowicach

Tuż pod szybami wybudowano punkt informacyjny, plac rekreacyjny, zabaw a także „park historyczny”, czy raczej skwer ze względu na swoje rozmiary. Tutaj na wielu informacyjnych planszach możemy poczytać o historii zakładu, miasta oraz Powstań Śląskich. Na dwóch pierwszych fotografiach od lewej, na ścianie, widać jak kopalnia wyglądała ok. 1920 (na zdjęciu widnieje niezachowany drugi szyb basztowy) oraz 2000 roku.

wieże górnicze które warto zobaczyć na śląsku - dwie wieże

Wnętrze szczytu wieży basztowej.

wieże kopalni polska

Tak wieże kopalni 'Polska’ wyglądały na moim zdjęciu w 2010 roku. Obraz nędzy i rozpaczy. Obecnie wyremontowane, znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki, Województwa Śląskiego.

wieże górnicze które warto zobaczyć na śląsku - dwie wieże

Stara wieża basztowa to dziś także dogodny punkt widokowy na który można wejść. Widać stąd całą aglomerację a przy dobrej pogodzie – Beskidy oraz Tatry. Na zdjęciu fragment centrum Świętochłowic, z kościołem p.w. św. Piotra i Pawła (1891), starą zabudowę miasta oraz powojenne blokowiska. Kopalnia przez ponad wiek sąsiadowała z hutą 'Florian’, której ostatnie hale widać na pierwszym planie. Właśnie z zakładu wyjeżdża pociąg załadowany zwojami blachy.

Zapraszam wszystkich także do jednego z moich popularnych postów, który tyczy się industrialu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.