Zabytkowe drzwi w Katowicach – fotospacer

Gdy uczyłem się w fotografii zagadnienia zniekształceń geometrycznych obiektywów (mniejsza z tym, chodzi o to aby zdjęcie było ‘wyprostowane’ we wszelkich możliwych kierunkach) pałętałem się po rodzimych miastach Górnego Śląska nie tylko fotografując architekturę, co jej detale. W tym przypadku drzwi. Oczywiście nie byle jakie, tylko takie które uznałem za choć trochę zabytkowe i mogące w niedalekiej przyszłości paść ‘ofiarą’ licznych modernizacji. Z perspektywy lat okazało się to w wielu przypadkach prawdą. I tak przy okazji uwieczniłem ponad 200 ‘wrót’ do naszych kamienic w kilku miastach.

Świadomość egzystencji w naszych realiach starych drzwi jako swoistych, użytkowych arcydzieł, jest raczej znikoma. Z każdym rokiem zmniejsza się ich liczba, na rzecz tych standaryzowanych i zuniformizowanych, z tworzyw i metali, nieco bezdusznych. Jakkolwiek ich wartość funkcjonalna pozostaje sprawą bezdyskusyjną (współczesne są stosunkowo lekkie, nieskomplikowane, czasem zautomatyzowane etc.) to jednak z estetyką i indywidualizmem (dawniej większość drzwi wytwarzano na specjalne zamówienia) jesteśmy tu na bakier. Podobne wątpliwości wysuwam co do trwałości współczesnych produktów – lecz wnioski co do tego pozostawię już moim następcom, którzy w następnych dekadach, będą obserwować tą rzeczywistość.

Dziś te stare drzwi i ich mniej lub udani nawiązaniem stylowym, protoplaści, nadal tkwią jakby zapomniane, obrosłe w brud, chuligańskie szpreje czy multum informacyjnych tablic czy ulotek wokół lub nań. Trzeba czasem się nieco wytężyć – i wzrok i wyobraźnię – by móc dostrzec w nich unikatowe formy. Dzisiaj prezentuję wybrane drzwi z centrum Katowic.

2 komentarze

  • Zofia, 22 listopada 2019, 16:43

  Odpowiedz

  Drzwi piękne. Tylko trzeba umieć dostrzec to pi~kno. W dzisiejszym świecie prostoty, brzydactwa, to mało spotykana zaleta. Gratuluję 🎊 wrażliwości i zdjęć.

  1. Odpowiedz

   Dzięki za komentarz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.