Skansen w Ślemieniu – młody nabytek śląskiego muzealnictwa

Muzeum etnograficzne w Ślemieniu na Żywiecczyźnie, to chyba najmłodszy tego typu skansen w kraju i trzecie takie muzeum w województwie Śląskim – po Chorzowie i Pszczynie. Zdaje się, że jeszcze nie jest to bardzo znany obiekt turystyczny, pomimo tego warty odwiedzenia.

W ciągu kilku lat na obszarze 6 ha udało się przenieść 19 obiektów – domów oraz gospodarczych, przeważnie z rejonu Beskidu Żywieckiego. W momencie gdy tu byłem, w 2023, w skansenie był translokowany pierwszy kościół – z Jasiennej na Sądecczyźnie. W samych domach odtworzono wystrój wnętrz mieszkalnych lub usługowych (m.in. apteka lub knajpa) z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Część z budynków reprezentuje styl wołoski – ludu Wołochów, który niegdyś osiedlał się wzdłuż łuku Karpat (także na ziemiach polskich), przybywszy z Bałkanów. Nie do wszystkich domów jeszcze mogłem wejść ale to ze względu zapewne na ciągle prowadzone prace. Za cały bilet płaciłem 15 zł. Więcej informacji na tej stronie.

(kliknij by powiększyć zdjęcie)

Całość jest osadzona na pograniczu Ślemienia i Koconia, doliny ograniczonej Beskidem Małym oraz niewysokim Pasmem Pewelsko-Krzeszowskim (w tle).

Różne garnczki i inne naczynia to obowiązkowy wystrój muzealnych płotów.

W tle konstrukcja przenoszonego kościoła drewnianego z małopolskiej Jasiennej.

Wnętrze chałupy z pocz. XX wieku.

Wnętrze małej knajpy.

Wnętrze przedwojennej apteki w małym mieście.

Wnętrze kuźni.

Wnętrze mechanicznego tartaku o napędzie wodnym.

Na terenie skansenu grasują koty 😉

Inne historyczne miejsca w okolicy

Kaplica Przemienienia Pańskiego z XIX wieku przy drodze ze Ślemienia na Przełęcz Kocońską.

Parafialny kościół p.w. św. Jana Chrzciciela ukończony w 1853 roku.

Niedaleko kościoła stoją niepozorne ruiny. To dawny piec hutniczy z XVIII wieku. Dawniej w takich prymitywnych przybytkach wytapiano rudę darniową, występującą powszechnie w glebie.

Tu i ówdzie nadal chowają się stare domy.

Będąc w okolicy koniecznie trzeba odwiedzić tutejsze sanktuarium, jedno z wielu w polskich Karpatach. Częstochowa ma swoją Jasną Górę, zaś Ślemień – Jasną Górkę, lub też zwyczajowo – Kumorkowy Groń. Jak głoszą podanie, pielgrzymowano na to wzgórze już od XV wieku, by zaczerpnąć wody ze świętego źródła. Z okazji dziewięciu wieków chrystianizacji Polski, w 1866 roku oddano w użytkowanie wiernym ten kościół.

Wnętrze sanktuarium.

Już zwiedziłem niejeden skansen etnograficzny w Polsce. Jeden z nich jaki opisałem pokrótce to Tokarnia niedaleko Kielc:

    • Wrocław, 20 października 2023, 13:10

    Odpowiedz

    Świetny artykuł. Jestem naprawdę szczęśliwy, że trafiłem na ten wpis. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Czuję, że powinienem wyrazić uznanie za Twoje działania. Będę rekomendował to miejsce i regularnie odwiedzał, by poczytać nowe rzeczy.

    1. Odpowiedz

      Dziękuję. Zawsze się staram na tyle na ile to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.