Stare miasto w Pieniężnie – pruskie duchy

Kolejne psychodeliczne miasto na mojej drodze. Takie które narodziło się na nowo. Dziwnie wygląda pamiątkowy głaz sławiący 700-lecie nadania praw miejskich. No bo gdzie właściwie go szukać? Halo, tu Pieniężno. Stare miasto w Pieniężnie to przykład jak historia bywa brutalna.

Może szukać miasta w miejscowej farze? Gotycka, pokrzyżacka, dostojnie góruje nad okolicą. Miejscowa społeczność o nią zadbała, choć po drodze zmieniła się wiara większości mieszkańców okolicy – z luterańskiej na katolicką.

Może poszukać miasta w ruinach ratusza? W końcu to symbol municypalnej władzy. Ten tutejszy choć zyskał nowy dach, nadal pozostaje niezagospodarowany.

Czy znajdę miasto w klimatycznych zaułkach? Nie, takich tu nie znajdę ale za to pozostały po nich ulice wyłożone klimatyczną kostką lub prostszymi kocimi łbami. Zaraz za krawężnikiem zaczyna się świat współczesny – chodnik z kostki Bauma, ganiające się dzieci czy chaotycznie postawione samochody na klepiskowych parkingach.

Pieniężno to małe miasteczko (3 tys. osób i ciągle się wyludnia) w powiecie braniewskim, niedaleko granicy z Rosją. To jedno z tych wielu miast niczym kukułcze jajo, otrzymanych po wojnie przez Polskę. Na które nigdy nie było jakiegoś specjalnego pomysłu ani funduszy.

Jak było i jak bywało

Jak sporo innych miast poniemieckich na Warmii i Mazurach (Prusy Wschodnie) w 1945 roku Rosjanie zniszczyli także Pieniężno. Po starym mieście w którym akurat się znajduję ocalały tylko ratusz, wieża kościoła ewangelickiego, kościół katolicki i jedno skrzydło zamku krzyżackiego. Wszystko oczywiście w ruinie do dziś – oprócz fary. A no tak, przetrwała jeszcze jedna kamienica – nie wiem kompletnie jak. Na ratuszu wiszą dziś plansze gdzie zobaczymy więcej – to fotografie miasta sprzed ostatniej wojny.

Tak naprawdę upadek i wzrost miast to cykl. Tak było z wieloma, tak było z Pieniężnem. W 1414 roku, gdy wojsko polskie ograbiło to krzyżackie miasteczko, też wyglądało, że nie podźwignie się. Po najeździe Szwedów w 1626 roku też. W 1945 roku rosyjski ostrzał i bombardowanie również zmusiły miasto do kapitulacji. Należy do tego także dorzucić późniejsze grabieże oraz systemową rozbiórkę resztki miasta w celu pozyskania cegły dla Warszawy.

Po wojnie długo się tu nic nie działo jak w wielu innych miastach północnej i zachodniej Polski. Resztki życia przeniosło się do ostatnich, ocalałych domów, na dawnych przedmieściach. Dopiero w latach 80. spróbowano tchnąć nieco tu życia. W miejscu kamieniczek zaczęły powstawać bloki, zabezpieczono ruiny zamku a ratusz niemal kompletnie z nich podniesiono, mimo, że nie zagospodarowano. Po 1989 roku na nowo zwieńczono go ozdobną wieżą.

Pochodzenie nazwy

Po drodze zmieniło się to co najważniejsze a co koronuje śmierć starego i powstanie nowego. Dawny, wielowiekowy Mehlsack, zamienił się początkowo w 1945 roku na Melzak albo po prostu Mąkowory. Zgodnie zresztą z tłumaczeniem z języka niemieckiego. Szybko jednak władza PRL uznała za stosowne by zatrzeć stare germanizmy i nadały nazwę na cześć Seweryna Pieniężnego, jednego z przedstawicieli polskiej inteligencji na przedwojennej, niemieckiej Warmii. Dziś masa miast na tzw. Ziemiach Odzyskanych nosi oderwane kompletnie od historii nazwy, nadane odgórnie w PRL, lecz to już inna historia.

Co jeszcze istotne, tak samo jak polscy osadnicy przyswoili początkowo nazwę fonetycznie, zrobili to także ich niemieccy odpowiednicy z XIV wieku. Stary Mehlsack wywiódł się od jeszcze starszego, staropruskiego Melcekuke, tutejszych pogan. Co w wolnym tłumaczeniu oznacza Czarci Las (melco, malko – las, zarośla; kuke – czart, diabeł). Kto wie, może to w tym tkwi swoista klątwa która ciąży nad miasteczkiem a która co jakiś czas je zabija?

Stare Miasto w Pieniężnie – zdjęcia

stare miasto w pieniężnie

Jestem właśnie na dawnym Rynku. Kiedyś w pierzejach gąszcz kamienic, dziś dwa bloki. Na samym środku rudera ratusza (z nowym dachem) a w tle, również wybebeszona, wieża po dawnym kościele ewangelickim (1851).

stare miasto w pieniężnie

Cisza, spokój. Nic się nie dzieje. Życie miasteczka przeniosło się na dawne przedmieście.

stare miasto w pieniężnie

Jedyny stary dom mieszkalny który przetrwał na starówce (nadbudowany po wojnie). To szczęście czy fatum?

stare miasto w pieniężnie

W narożu placu stoi parafialny kościół św. Piotra i Pawła z 1897 roku. Stylistyka nawiązująca do gotyku, tak typowa dla Warmii i Mazur. Powstał w miejscu starszej XIV-wiecznej fary.

stare miasto w pieniężnie

Tyle zostało po tutejszym zamku biskupów warmińskich (wiek XIV). Tutaj zatracono jego zamkowy charakter już w XIX wieku, gdy częściowo go rozebrano a pozostałą część adaptowano na biura i magazyny.

stare miasto w pieniężnie
stare miasto w pieniężnie

Na ulicach nieistniejącej starówki nadal leży przedwojenny bruk.

stare miasto w pieniężnie
stare miasto w pieniężnie

Ten mały głaz przypomina nam o wielkiej historii.

stare miasto w pieniężnie

Wylot ze starówki w kierunku wschodnim. Przy rozdrożu stoi pomnik papieża Jana Pawła II.

stare miasto w pieniężnie

Niby takie zdjęcie można zrobić dziś wszędzie. W przypadku wielu polskich miast tyczy się to nie tyle co przedmieść ale także dawnych starówek.

Akurat gdy byłem w Pieniężnie w zabitych deskami oknach ratusza wisiało wiele starych fotografii Mehlsacku. Z ciekawością je obejrzałem.

stare miasto w pieniężnie

Od góry na planszy: fragment Rynku; widok z mostu kolejowego nad rzeką Wałszą na starówkę; sam most.

stare miasto w pieniężnie

Na planszy od góry: widok z lotu ptaka na starówkę w tym fragment zabudowy Rynku (przy lewej krawędzi widać wspomniany dziś kościół ewangelicki oraz dom który stoi do dziś); kamienica przy Rynku i ratusz; jedna z pierzei Rynku.

stare miasto w pieniężnie

Na powyższej planszy być może celowo zestawiono dwa odrębne obiekty: powyżej powojenną ruinę zamkową a poniżej Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów, 2 km pod miasteczkiem. Istnieje do dziś. Zespół z XIX w. był wzorowany częściowo na krzyżackim zamku np. jest czteroskrzydłowy z dużym dziedzińcem wewnątrz.

dworzec w pięniężnie

Czas na powrót. Kolejowy koniec świata. W 2019 roku docierały tu „aż” trzy pociągi osobowe dziennie relacji Olsztyn – Braniewo.

Kiedyś pisałem o równie zniszczonym podczas wojny miasteczku na Dolnym Śląsku. Tam jednak wróciło więcej życia niż do Pieniężna:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.