Wokół Jeziora Czorsztyńskiego – Niedzica, Czorsztyn, Kluszkowce

Jezioro Czorsztyńskie na historycznym pograniczu Podhala i Spiszu to jedna z bardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych Małopolski. Tutaj masowa turystyka połączona jest z bogatą historią i pięknymi krajobrazami. Jeden dzień to może być za mało na poznanie najważniejszych punktów okolicy. Tego dnia odbyłem małą wycieczkę wokół Jeziora Czorsztyńskiego.

Geografia okolicy

Z punktu widzenia regionalizacji fizycznogeograficznej jezioro leży na styku Gorców (północ), Pienin (Środkowe [Właściwe] na wschód i Spiskie na południe) oraz Obniżenia Orawsko-Podhalańskiego. Administracyjnie cały czas znajduję się na terenie powiatu nowotarskiego.

Jezioro Czorsztyńskie, jak większość w Małopolsce, jest akwenem sztucznym, wybudowanym przez człowieka. Od wieków tędy wiła się malownicza dolina Dunajca, który kilkanaście kilometrów w dół biegu – w Pieninach – ma swój przełom. Jezioro prócz swych walorów rekreacyjnych, pełni ważną funkcję retencji nadmiaru wody oraz produkcji energii elektrycznej. Planowane od przedwojnia, wybudowano w latach 1969-1997. W tym celu zatamowano bieg rzeki, przegradzając dolinę pomiędzy wspomnianymi Pieninami Środkowymi i Spiskimi, w rejonie niedzickiego zamku.

Zabytki wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Tak się składa, że wspomniany odcinek Dunajca w średniowieczu stanowił granicę pomiędzy Królestwami Polskim i Węgierskim. W bezpośredniej okolicy po sąsiedzku funkcjonowały dwa zamki warowne, które możemy dziś zwiedzać. To odresturowany zamek w Niedzicy oraz ruiny na drugim brzegu – w Czorsztynie.

Nietypową atrakcją okolicy jest położona na północnym brzegu rekreacyjna osada Kluszkowce. Stanowi swego rodzaju rezerwat architektoniczny. Większość zabudowy stanowią drewniane chałupy, zabudowania gospodarcze i pensjonaty dla turystów z XIX i XX w., które przeniesiono jako zabytki ze wsi uprzednio wyburzonych pod budowę jeziora.

Na wschodnim skraju akwenu znajduje się malownicza wieś Frydman, która jest jedną z nielicznych w Polsce, zarządzanych przez wieki przez arystokrację węgierską. Do dziś we wsi zachował się stary kościół czy XVI-wieczny kasztel (dwór obronny). Prawdziwą ciekawostką wsi są pozostałości podziemnych lodowni dla przechowywania sprowadzanych niegdyś do Królestwa Polskiego węgierskich win. Więcej pisałem o miejscowości tutaj.

W pobliżu Frydmana jest kolejny ważny punkt na mapach turystycznych. To kościół drewniany w Dębnie. Jako jeden z kilkunastu tego typu obiektów w Polsce, wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Kościół wybudowano przed 1500 rokiem i jako taki zachował do dziś oryginalny wygląd. W środku można podziwiać zabytki sakralne zarówno z późniejszego okresu jak i pochodzące z poprzedniej świątyni (np. drewniany krucyfiks z ok. 1380 r.). Z godnych odnotowania zabytków w okolicy to także drewniane, XV-wieczne kościoły w niedalekim Grywałdzie czy Harklowej.

Wokół Jeziora Czorsztyńskiego – zdjęcia

Dzisiejszy zestaw to luźny zbiór zdjęć. Nie opisuję tutaj wnętrz zamku w Niedzicy, wsi Frydman ani kościoła w Dębnie, gdyż zaplanowałem je na inne artykuły na stronie.

(kliknij by powiększyć zdjęcie)

jezioro czorsztyńskie - zamek niedzica

Zamki w Niedzicy oraz Czorsztynie (w tle) widziane z zapory.

jezioro czorsztyńskie - zamek czorsztyn

W sezonie na jeziorze roi się od jednostek pływających. Wówczas także kursuje wahadłowo pomiędzy zamkami statek turystyczny.

jezioro czorsztyńskie

Zapora i elektrownia wodna w Niedzicy widziana z tutejszego zamku. Góry w tle to już Słowacja. Za zbiornikiem rzeka skręca w lewo i biegnie przez kilka kilometrów wzdłuż granicy kraju.

jezioro czorsztyńskie - zamek czorsztyn

Zamek Czorsztyn widziany od strony Kluszkowców.

jezioro czorsztyńskie - zamek niedzica

A tu zamek w Niedzicy.

jezioro czorsztyńskie - zamek czorsztyn

Podjechałem na chwilę do ruin XIV-wiecznego zamku w Czorsztynie.

jezioro czorsztyńskie

Niedzica wraz z zamkiem widziane z tarasu widokowego zamku w Czorsztynie. Po prawej w tle Tatry.

jezioro czorsztyńskie - zamek niedzica
jezioro czorsztyńskie

Widok z zamku Czorsztyn w kierunku tzw. Pienin Spiskich. Na zdjęciu załapał się tramwaj wodny, który w sezonie letnim kursuje pomiędzy oboma zamkami.

jezioro czorsztyńskie - przystań czorsztyn

I tu przy przystani obok ruin. A na brzegu niebagatelna kolejka turystów.

Widok na wieś Kluszkowce.

Teraz patrzę z okolicy Czorsztyna w kierunku Tatr.

jezioro czorsztyńskie - kluszkowce

Widok na wieś w kierunku Gorc. W tle szczyt Lubań (1211 m.n.p.m.), wraz z wieżą widokową.

jezioro czorsztyńskie - skansen kluszkowce

Wchodzę do Osady Czorsztyn, bo tak nazywa się żywy skansen architektoniczny o którym wspomniałem wcześniej. Składa się na niego 30 zabytkowych obiektów mieszkalnych i gospodarczych, przeniesionych w PRL przez zalaniem starych wsi przez zbiornik. Niektóre obiekty do dziś są opustoszałe a inne spełniają funkcje turystyczne.

jezioro czorsztyńskie - skansen kluszkowce
jezioro czorsztyńskie - skansen kluszkowce
jezioro czorsztyńskie - skansen kluszkowce

Ciekawostką wśród zabudowy gospodarczej są kamienne piwniczki z nadbudowaną częścią z drewna.

jezioro czorsztyńskie - skansen kluszkowce
jezioro czorsztyńskie - skansen kluszkowce
jezioro czorsztyńskie - skansen kluszkowce

Chyba najbardziej znakomitym zabytkiem drewnianej architektury świeckiej jest tu dawna willa Drohojowskich z 1847 roku, wydatnie rozbudowana w 1930 roku przez Szperlinga w okazały hotel z restauracją. Budynek stał pierwotnie w zalanej części Czorsztyna. Do dziś są tu pokoje gościnne.

jezioro czorsztyńskie - skansen kluszkowce

Dawna willa Galoty, dziś także pokoje gościnne.

jezioro czorsztyńskie - maniowy

Widok na wieś Maniowy. Jej współczesny wygląd pełen klockowych domów czy późno modernistycznego kościoła zdradza nam jej genezę. To budowana w latach 70.-90. wieś dla przesiedleńców z zalanych gospodarstw.

Widok na wieś Frydman, w tle Gorce.

jezioro czorsztyńskie - zamek czorsztyn

Ostatni rzut oka na ruiny zamku w Czorsztynie, wraz ze szczytem Lubań w tle, późnym popołudniem.

Czy znacie jeszcze takie miejsca gdzie dwa zamki znajdują się tak blisko siebie? Zapraszam tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.